Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close
Autoportret, 1925 - Tamata De Lempicka

Autoportret, 1925 - Tamata De Lempicka

Obrazy na płótnie naciągnięte są na drewniane krosno malarskie, zabezpieczone werniksem. Gotowe do powieszenia na ścianie. Ekologiczne, bezzapachowe i bezpieczne dla zdrowia atramenty EPSON HDR.

Więcej szczegółów

Dodaj do listy życzeń

Tamara Łempicka (de Lempicka) – 1898 -1980Tamara Łempicka, znana też jako Tamara de Lempicka, a właściwie Maria Górska, urodziła się w Warszawie 16 maja 1898roku. Jej ojciec, Borys Gurwik-Górski, był prawnikiem. W 1912 roku jej babcia wysłała ją do szkoły w Lozannie w Szwajcarii. W 1914 roku wyjechała do Petersburga , gdzie uczyła się malarstwa. Tam też poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, który był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida. Dwa lata później urodziła mu córkę Marię Krystynę (Kizette). Jej mąż został aresztowany, podczas rewolucji październikowej, przez bolszewików. Chcąc uwolnić swojego męża z więzienia artystka musiała spędzić noc ze szwedzkim konsulem. W 1918 roku wyjechali do Paryża jednak jej mąż powoli dochodził do siebie po aresztowaniu. Tamara uczęszczała do Akademii de la Grande Chaumiere. Od 1922 roku brała udział w licznych wystawach paryskich. W 1929 roku uzyskała brązowy medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Była słynna jako Tamara de Lempicka. Dużo jednak romansowała. Jej mąż wystąpił wówczas o rozwód i sam przeniósł się do Warszawy. Tamara przeniosła się wówczas do Beverly Hills w Kalifornii, zamieszkała tam z drugim mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem. Po śmierci swojego męża przeniosła się do Teksasu. Zaczęła stosować nową technikę, ale jej pracę nie uzyskały aprobaty społeczności, dlatego też przyrzekła iż nigdy więcej nie wystawi swoich prac. W 1978 roku wyjechała do Cuevernaca, w Meksyku. Tamara Łempicka zmarła 19 marca 1980 roku. Zgodnie z jej życzeniem ciało artystki skremowano, a następnie prochy porozrzucano nad wulkanem Popocatepetl.

Tamara Łempicka obracała się w najwyższych kręgach towarzyskich. Słynęła z portretów, malowania aktów i martwej natury. Jej obrazy charakteryzują się ostrym zwartym rysunkiem wypełnionym ostrym kolorem i światłocieniowym modelunkiem. W Polsce znajduje się jej kilkanaście obrazów jednak nie są prezentowane publiczności.

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.