Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Study for the nurse in the film - Francis Bacon

Study for the nurse in the film - Francis Bacon

66,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Francis Bacon (1909-1992)

„W mych obrazach istnieje pewien realizm, który mógłby sprawić wrażenie przemocy, lecz życie samo w sobie jest pełne przemocy, o wiele bardziej niż to wszystko, co mogę namalować.”

 

Francis Bacon, brytyjski malarz – jeden z największych outsiderów XX wieku, urodził się 28 października 1909 roku w Dublinie. Jego ojciec zajmował się hodowlą i trenowaniem koni wyścigowych. Podczas wybuchu I wojny światowej Baconowie przenieśli się do Londynu. Z powodu częstych przeprowadzek i ataków astmy młody Francis rzadko chodził do szkoły. Gdy miał zaledwie 16 lat ojciec wyrzucił go z domu, zobaczył bowiem, że syn przymierzał bieliznę matki. Młodzieniec będąc wówczas pod opieką przyjaciela ojca, wyjechał z nim najpierw do Berlina, a potem do Paryża, gdzie zapoznał się z pracami P. Picassa. Wtedy to postanowił też, że zostanie malarzem. Po powrocie do Londynu, w 1929 roku, F. Bacon wprowadził się do przerobionego na pracownię garażu i zaczął pracować jako dekorator wnętrz. Projektował zarówno gobeliny, jak i meble. Wówczas namalował również swoje pierwsze obrazy olejne pod znakiem kubizmu i surrealizmu. Francis osiągnął jednak sukces nie jako malarz, ale jako projekt form przemysłowych. W 1930 roku czasopismo „Studio” napisał o nim artykuł, ukazując go jako obiecującego młodego dekoratora. Dopiero w 1933 roku po raz pierwszy wystawił swoje prace w galerii, w londyńskiej Freddy Mayor Gallery. W kolejnym roku przedstawił 7 obrazów i 6 gwaszy w piwnicy domu swojego mecenasa Arundella Clarke'a. Prace te nie wzbudziły jednak żadnego zainteresowania. Dwa lata później obrazy, które zaproponował do International Surrealist Exhibition zostały odrzucone. W 1942 roku Bacon wyprowadził się do pracowni Johna Everretta Millaisa. W 1944 roku ukończył Trzy studia postaci u stóp Ukrzyżowania, które w kwietniu następnego roku zostały wystawione w Lefevre Gallery w Londynie i które wywołało skandal. Artysta dużo czasu poświęcał też swojej drugiej pasji – grając w gry hazardowe w kasynach. W latach 50-tych Bacon często się przeprowadzał. Jego pierwsza indywidualna zagraniczna wystawa miała miejsce jesienią 1953 roku w Durlacher Gallery w Nowym Jorku. Co raz bardziej cieszył się sławą i międzynarodową renomą. Na początku 1955 roku w londyńskim Institute of Contemporary Art odbyła się pierwsza retrospektywna wystawa prac Fracisa. Lata 60-te to kolejne, liczne wystawy. W 1962 roku Tate Gallery przygotowała wielką retrospektywę dzieł malarza, która prezentowana był następnie w innych miastach Europy. Rok później artysta poznał George'a Dyer'a, który stał sie jego przyjacielem, kochankiem i modelem. W przeddzień ważnej ekspozycji obrazów Bacona, w 1971 roku, organizowanej w Grand Palais G. Dyer popełnił samobójstwo. W latach 80-tych odbywały się kolejne, liczne wystawy F. Bacona – w 1983 roku w Tokio, dwa lata później w Londynie, a w 1988 roku również i w Moskwie. W 1992 roku malarz wyjechał do Madrytu. Tam zachorował niestety na zapalenie płuc, do tego doszedł jeszcze ostry atak astmy. Malarz trafił zatem do szpitala. Sześć dni później, 28 kwietnia 1992 roku, Francis Bacon zmarł na zawał serca.

Francis Bacon, po dzień dzisiejszy wywiera ogromny wpływa na młode pokolenia artystów. Manifestował swoje przywiązanie do figuratywności. Tworzył dzieła ukazujące w atmosferze brutalności świat narkomanów, homoseksualistów, tajemniczych postaci. Twarze i ciało ludzkie, to ulubione, prawie wyłączne tematy jego malarstwa. Ciała były skręcone, dramatycznie zdeformowane, osadzone w pustych wnętrzach, wyrażały ból i lęk istnienia. Nawet w ostatnich jego obrazach występowała katastroficzna wizja świata.

Słynne dzieła malarza, to przede wszystkim: Studium postaci II (1945-1946), Głowa VI (1949), Studium do portretu van Gogha (1957), Trzy postacie w pomieszczeniu (1964), Postać leżąca (1969), Autoportret (1973), Trzy studia do autoportretu (1979).

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.