Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Crispin et Scapin ou Scapin et Sylvestre, huile sur toile Crispi

Crispin et Scapin ou Scapin et Sylvestre, huile sur toile Crispi

53,90 zł

Dodaj do listy życzeń

Honore Daumier (1808 – 1879)

 

"Jest obdarzony wspaniałą, prawie boską pamięcią, dzięki której może obejść się bez modela. Wszystkie jego postaci są wyważone a ich ruchy prawdziwe." - tak o nim mówił Baudelaire

"Nikt nigdy nie zaobserwował i lepiej nie zrozumiał charakteru światła i cienia." - Luis Duranty

 

"Daumier naprawdę może być mistrzem nas wszystkich." - Vincent van Gogh

To nie tylko malarz, ale i grafik – karykaturzysta, najzdolniejszy rysownik Francji XIX wieku. Urodził się 26 lutego 1808 roku w Marsylii. Od wczesnych lat dzieciństwa przebywał w środowisku bliskim świata sztuki. Jego ojciec, z zawodu szklarz, zapragnął być poetą, dlatego też rzucił pracę chcąc spróbować szczęścia w Paryżu. Z uwagi na złą sytuację finansową rodziny Honore zatrudnił się jako goniec u notariusza, a następnie jako sprzedawca w księgarni. Gdy tylko znalazł jakąś wolną chwilę chodził na lekcje rysunku u malarza Alexandra Lenoira. Za jego radą zaczął studiować Rembrandta, Rubensa, malarzy hiszpańskich oraz rzeźbę grecką. Szybko się okazało, że wolał on sam studiować dzieła sławnych mistrzów - odszedł więc z pracowni. W 1822 roku wykonał swoje pierwsze litografie. W latach 1829 – 1830 podjął współpracę z francuskim tygodnikiem satyrycznym. Publikował tam swoje pierwsze karykatury polityczne. W 1831 roku został zatrudniony, w słynnym w tamtym okresie, tygodniku "La Caricature". Jego litografie szybko odnoszą sukces. Jednakże w 1832 roku został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności i 500 franków grzywny za karykaturę zatytułowaną Gargantua , która przedstawiała króla Ludwika - Filipa rozpartego na przypominającym nocnik tronie z dziurą. Honore Daumier był więziony w Saint – Pelagie, a następnie przewieziony do zakładu dla umysłowo chorych. Po wyjściu na wolność powrócił nie tylko do swej działalności karykaturzysty, ale również zaczął rzeźbić i malować. W 1846 roku poślubił krawcową, Marie – Alexandre Dassy, która dwa miesiące wcześniej urodziła mu synka. W 1867 roku artysta zaczął powoli tracić wzrok. Swoje ostatnie obrazy i litografy realizował będąc praktycznie niewidomym. 8 lutego 1879 roku dostał wylewu krwi i w trzy dni później zmarł w domu w Valmondois.

Twórczość Honore Daumiera została doceniona przed jego śmiercią. Narysował prawie 4000 litografii, wykonał 300 obrazów,mnóstwo rzeźb i akwarel.

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.