Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

1953 Lierre en Fleurs Projet de Vitrail

1953 Lierre en Fleurs Projet de Vitrail

85,80 zł

Dodaj do listy życzeń

Henri Matisse (1869 -1954)

 

Dal innych model jest tylko wskazówką. Dla mnie jest czymś, co mnie uskrzydla. Jest źródłem mojej energii.”

 

Marzę o sztuce pełnej równowagi, spokoju, jasności, bez niepokojącej czy przytłaczającej tematyki…”

 

Henri Matisse urodził się 31 grudnia 1869 roku w Le Cateau – Cambresis, we Francji. Jego rodzice utrzymywali się z handlu nasionami oraz prowadzili dział sprzedaży farb. Uczęszczał do liceum w Saint – Quentin. W 1887 roku został wysłany na studia prawnicze do Paryża. Po dwóch latach otrzymał świadectwo „ przysposobienia w zakresie nauk prawnych”. Powróciwszy do Saint –Quentin został pomocnikiem adwokata w sprawach cywilnych. W 1891 roku dostał zapalenia wyrostka robaczkowego i przez długie miesiące był z tego powodu przykuty do łóżka. Dla zabicia czasu i nudy Henri wziął się za rysowanie. Gdy powrócił do zdrowia zaczął pobierać lekcje rysunku i malarstwa w fundacji Quentin de la Tour. Czynił to po pracy w kancelarii oraz między godzina 7 a 8 rano. W 1891 roku wyjechał z przyjacielem Jean Petit’em do Paryża. Wstąpił do Academe Julian – pracowni kierowanej przez W. Bouguereau. W międzyczasie spotykał się z Caroline Joublaud, która w 1894 roku urodziła mu córkę Marguerite. Uznał ją jednak dopiero po trzech latach jednocześnie rozstając się z jej matką. W marcu 1895 roku zapisał się do Ecole des Beaux –Arts, na kursy Gustave’a Moreau. Zawarł wówczas liczne znajomości i w 1895 roku wyjechał do Bretanii z nowym przyjacielem, E. Wery, dzięki któremu poznał malarstwo w plenerze oraz słynne dzieła impresjonistów. W 1896 roku wystawił swoje prace na Salonie Societe Nationale des Beaux Arts. Wzbudziły one zaciekawienie społeczności. Dwa lata później ożenił się z Amelie Parayre i miał z nią dwóch synów: Jeana (1899) i Pierre’a (1900). Aby zdobyć środki na utrzymanie rodziny podjął się wówczas rozmaitych drobnych prac. Uczestniczył w dekoracji fryzów zdobiących Grand Palais. Kolejne lata były dla artysty bardzo ciężkie. Jego żona ciężko chorowała i z tego też powodu nie mogła być jego modystką. Latem 1905 roku wystawił wraz z przyjaciółmi prace na paryskim trzecim Salonie Jesiennym. Ich prace wywołały jednak skandal szokując nowatorstwem, ale jednocześnie dały początek fowizmowi – nowemu kierunkowi malarskiemu. Podobne wrażenie wywarły jego prace na wystawie w Niemczech w 1908 roku. W latach 1914 -1918 przebywał w Collioure. W 1918 roku zamieszkał w Nicei. Poszedł tam własną drogą, nie interesował go bowiem ani awangarda ani surrealizm. Podczas II wojny światowej jego żona i córka zostały aresztowane przez Gestapo i osadzone w więzieniu. Córka Marguerite była nadto torturowana i zesłana do obozu. Udał jej się jednak uciec, dzięki temu, że zbombardowano pociąg jadący do Niemiec. W 1941 roku Matisse zachorował na raka dwunastnicy. Operacja przebiegła pomyślnie i artysta opuścił szpital w dobrej formie i z jeszcze większym zapałem do pracy. Od 1944 roku Matisse komponował kolaże składające się z barwnych wycinków. Wydał je w 1947 roku w zbiorze litografii po tytułem Jazz. W latach 1946 – 1951 pracował przy dekoracji kaplicy Różańcowej klasztoru dominikanek w Vence, w pobliżu Nicei. 3 listopada 1954 roku Henri Matisse zmarł na zawał serca.

Henri Matisse jest jednym z największych i najbardziej renomowanych artystów francuskich XX wieku. Przeciwstawiał się ideologii, pesymizmowi i nihilizmowi epoki. Głównym źródłem jego inspiracji była zmysłowość. Namalował także obrazy takie jak: Deser (1897), Radość życia (1905 -1906), Taniec II (1900-1910), Martwa Natura z bakłażanami (1911), Akt siedzący z tamburynem (1926), Akt Różany (1935), Muzyka (1935), Smutek króla (1952). W rodzinny mieście artysty Le Ceteau – Cabresis oraz w Nicei są monograficzne muzea z bogatymi zbiorami jego prac. Na tle sztuki XX wieku twórczość Henri Matisse’a wyróżnia się niezwykłą jednolitością i konsekwencją wizji artystycznej, charakterystyczna zaś atmosfera pogodnego spokoju i szczerej afirmacji życia nadaje im głęboki sens humanistyczny.

  

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.