Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

La Fileuse, 1850-1855

La Fileuse, 1850-1855

53,90 zł

Dodaj do listy życzeń

Jean Francois Millet (1814 – 1875)

 

Piękno tworzą nie tylko rzeczy przedstawione, ile sama potrzeba ich przedstawienia i potrzeba ta wzmaga siły w dokonywaniu dzieła.” - J.F.Millett (1863)

Jean Francois Millet urodził się 4 października 1814 roku w zamożnej rodzinie chłopskiej, w osadzie Gruchy, w pobliżu Cherbourga. W 1833 roku wyjechał do Cherbourga, by rozpocząć tam naukę pod okiem miejscowego portrecisty Mouchela. W dwa lata później, dzięki stypendium miasta Cherbourg Millet udał się do Paryża i rozpoczął tam studia w Akademii Sztuk Pięknych. Zaczął zarabiać na życie malując portrety na zmówienie. W 1841 roku ożenił się z Pauline – Virgine Ono. Powstałe w tym czasie obrazy są frywolne i zmysłowe, inspirowane malarstwem rokoka. Wtedy też namalował słynny obraz swojej żony zatytułowany Pauline Oko. Niestety po trzech latach małżeństwa Pauline zmarła na suchotę i Millet wyjechał z Paryża do Cherbourga. W niespełna rok po śmierci żony poznał swoją drugą towarzyszkę życia Catherine Lenaire, z którą w 1853 roku wziął ślub cywilny i z którą miał dziewięcioro potomstwa. W 1849 roku artysta wyjechał wraz z przyjacielem Charlesem Jacque do Barbizon. Tam wraz z Theodore Rousseau stali się czołowymi postaciami szkoły barbizońskiej. Millet zdobywał coraz to nowych klientów. W latach pięćdziesiątych odwiedzali go malarze amerykańscy, którzy otworzyli przed nim rynek amerykański. W 1864 roku będąc na wyprzedaży pracowni Delacroixa wykupił mnóstwo jego rysunków. Trzy lata później umarł jego najbliższy przyjaciel T. Rousseau. J.F. Millet bardzo mocno to przeżył. Postanowił jednak dokończyć pozostawione przez niego prace. Artysta zdobywał coraz to większą sławę. W 1868 roku został Kawalerem Legii Honorowej. Rosły też ceny jego obrazów. Organizowano coraz to więcej wystaw obrazów Milleta, niestety artysta podupadł na zdrowiu. 3 stycznia, będąc na łożu śmierci, zawarł ślub kościelny z Catherine Lenaire. Jean Francois Millet zmarł 20 stycznia 1875 roku.

J.F. Millet malował przede wszystkim realistyczne ujęcie, nastrojowe sceny rodzajowe z życia wsi, przedstawiające wieśniaków przy codziennej pracy w polu. W sposób piękny i powabny ukazywał piękno pracy ludzkiej i akcentował ścisły związek człowieka z naturą. Tworzył również wiele pejzaży. Namalował takie obrazy jak: Siewca, Odpoczynek żniwiarzy, Anioł Pański, Człowiek z motyką, Prządka, Pauline oko, Wiosna, Kościół w Greville, Drwale, Kleik, Kobieta ubijająca masło, czy Koniec dnia pracy.

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.