Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Śmierć Skąpca - Hieronim Bosch

Śmierć Skąpca - Hieronim Bosch

195,00 zł

Obrazy na płótnie naciągnięte są na drewniane krosno malarskie, zabezpieczone werniksem. Gotowe do powieszenia na ścianie. Ekologiczne, bezzapachowe i bezpieczne dla zdrowia atramenty EPSON HDR.

Więcej szczegółów

Dodaj do listy życzeń

 Hieronim Bosch (1453 -1516)

 

Hieronim Bosch był chrześcijaninem i sam zdaje się drżał ze strachu przed swymi przerażającymi obrazami.” – Michel, 1845

 

Z powodu braku materiałów archiwalnych i stosownych świadectw niewiele nam wiadomo na temat życia tego artysty.

Hieronim Bosch, a właściwie Hieronimus van Aken, urodził się prawdopodobnie w 1453 roku w s’Hertogenbosh, w księstwie Brabancji. Jego ojciec Anthonius van Aken oraz dziadek Jan van Aken byli malarzami, tak więc i Hieronim podjął rodzinną tradycję i zajął się malarstwem. W 1478 roku zmarł mu ojciec. Ok. 1480 roku poślubił Aleut Goyert van den Meervenne, córkę bogatego notabla miejskiego. Dzięki temu małżeństwu osiągnął wysoki status materialny. W 1486 roku został członkiem Bractwa Notce Dame. Ok. 1490 roku namalował dla bractwa zewnętrzne skrzydła ołtarza, a w 1492 roku witraże. Sześć lat później Filip I Piękny, władca Holandii, zlecił mu wykonanie obrazu Sąd Ostateczny. 9 sierpnia 1516 roku Hieronim Bosch zmarł. Został pochowany w s’Hertogenbosh.

H. Bosch już za życia osiągnął sławę i uznanie. Jego malarstwo wyrastało z tradycji sztuki gotyckiej i mistycznej literatury średniowiecza, jednak styl Boscha jest w pełni oryginalny i nowatorski. Malował sceny rodzajowe z życia ludu, głównie jednak pełne humoru obrazy fantastyczne, kary piekielne, kuszenia itd. W swoich dziełach syntezował ludowe wierzenia epoki średniowiecza, by wyrazić przerażenie ludzi tamtego okresu przed piekłem. Uważany był za heretyka, alchemika, a nawet za osobę chorą umysłowo. Jego dzieła można zobaczyć Madrycie, Lizbonie, Antwerpii i Wiedniu.

Istnieje zaledwie kilka rysunków i około 30 obrazów Boscha zidentyfikowanych z pewnością jako autentyczne, w tym tylko pięć podpisanych. Do najwybitniejszych jego obrazów należą: Tysiącletnie państwo, znane też jako Ogród ziemskich rozkoszy (ok.1500), Wóz siana,Szarlatan, Wędrowca i Statek głupców (ok.1490-1500), Uczta w Kanie czy Siedem Grzechów Głównych.

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.