Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

G. Arcimboldo - Spring

G. Arcimboldo - Spring

51,70 zł

Dodaj do listy życzeń

Giuseppe Arcimboldo (1527-1593)

 

„Malarstwo Arcimboldo jest zmienne: w swym zamyśle zmusza ono widza, by się zbliżył lub oddalił, zapewniając, że w tym ruchu nie utraci żadnego ze znaczeń.”

- Roland Barthes, 1978

 

Giuseppe Arcimboldo, malarz włoski, urodził się w 1527 roku w Mediolanie. Był synem Chiary Parisi i Bagio Arcimboldo, malarza biorącego udział w rozbudowie katedry mediolańskiej. to u boku ojca zaczął stawiać pierwsze kroki w malarstwie, dzięki niemu zapoznał się z pracą wszystkich rzemieślników i artystów biorących udział w dekorowaniu katedry, towarzyszył malarzom, mistrzom witraży i tapiserii.14 grudnia 1549 roku imię Giuseppe pojawiło sie po raz pierwszy w Annałach Warsztatów Katedry w Mediolanie. Nadal współpracował z ojcem,razem przygotowywali kartony przedstawiające legendę św. Katarzyny Aleksandryjskiej i historię Starego Testamentu. W 1551 roku młody Arcimboldo wykonał pięć tarcz herbowych dla Ferdynanda czeskiego. W tym też roku odbył sie pogrzeb ojca Giuseppe. Siedem lat później wyjechał do Cosmo, gdzie rozpoczął pracę przy dekoracji tamtejszej katedry. W 1562 roku wyjechał do Wiednia. Tam Ferdynand I mianował go nadwornym malarzem. Wykonał wówczas liczne portrety rodziny cesarskiej oraz swą pierwszą serię „Czterech Pór roku”. Po śmierci cesarza, w 1564 roku, na tron wstąpił jego syn Maksymilian II, Arcimboldo został również i jego nadwornym malarzem. W 1566 roku na polecenie cesarza wyjechał do Włoch w celu poszukiwania antycznych posągów i współczesnych obrazów. W 1568 roku malarz został także organizatorem uroczystości na dworze cesarskim. Dwa lata później wziął się za przygotowanie scenografii do turnieju organizowanego w Pradze z okazji ślubu Elżbiety Austriackiej, córki Maksymiliana II. W 1573 roku wykonał nową serie „Czterech Pór Roku”, jako podarunek cesarza dla elektora Augusta Saskiego. Gdy na czele cesarstwa stanął, w 1576 roku, Rudolf II, syn Maksymiliana II również i on zatrzymał Arcimboldo na swym dworze. By udekorować cesarską rezydencję w Pradze malarz wyjechał do Bawarii, by zakupić tam inne antyki i dzieła sztuki. Po 26 latach służby dla Habsburgów artysta czuł się zmęczony, miał juz 60 lat i powoli doskwierała mu już starość. Za pozwoleniem cesarza powrócił do Mediolanu. Malował jednak nadal obrazy na zamówienia cesarskie. Do dzieł powstałych w tym okresie należy wymienić m.in.: Florę i Portret Rudolfa II jako Vertumnusa. W 1592 roku Rudolf II przyznał mu tytuł hrabiego Palatynatu. Giuseppe Arcimboldo zmarł 11 lipca 1593 roku w swym mediolańskim domu „z powodu zatrzymania moczu i kamieni w nerkach”. Został pochowany w kościele San Piero della Vigna.

Jego niezwykłe i jedyne w swym rodzaju dzieła, wpisują się w bardzo szczególny klimat kulturalny tamtej epoki. Tematem obrazów malarza były przedziwne portrety, w których naczelną rolę odegrały kwiaty, owoce, ryby i zające. Płótna te są wspaniałym przejawem manieryzmu rozpowszechnionego na największych dworach europejskich w XVI wieku.

Do znanych dzieł G. Arcimboldo należą przede wszystkim: Lato (1563), Prawnik (ok. 1570), Ziemia (ok. 1570), Cztery Pory Roku (1573), Flora (ok. 1590),Portret Rudolfa II jako Vertumnusa (1591).Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również ...