Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Paul Cezanne - Blaue Lanschaft

Paul Cezanne - Blaue Lanschaft

213,40 zł

Dodaj do listy życzeń

Paul Cezanne (1839 -1906)

Ten, kto nie ma poczucia doskonałości, ten zadowala się spokojną przeciętnością.”

 

     Paul Cezanne, francuski malarz postimpresjonistyczny, urodził się 19 stycznia 1839 w Aix-en-Provence, na południu Francji. Był nieślubnym dzieckiem 24-letniej Ann Elizabeth Aubert i bogatego bankiera, Auguste'a Cezanne'a. Jego rodzice pobrali się dopiero w 1844 r., a cztery lata później Auguste Cezanne otworzył bank w Aix. W 1852 r. Paul został zapisany do gimnazjum Bourbon. Poznał tam m.im Emila Zole, który stał się jego najlepszym kompanem. Pięć lat później młody Cezanne został zapisany do szkoły rysunku w Aix-en-Provence. W 1858 r. Emil Zola wyjechał do Paryża. Od tego momentu przyjaciele często ze sobą korespondowali. Paul Cezanne początkowo studiował prawo, jednak później, zachęcony przez E. Zolę, postanowił poświęcić się malarstwu. Po przyjeździe do Paryża w 1861 r. dużo uczył się chcą zdać egzaminy wstępne na w Akademię Sztuk Pięknych. Jednocześnie w Luwrze studiował dzieła starych mistrzów. Niestety nie udało mu się dostać do upragniony Akademii, w związku z czym powrócił do Aix. W następnym roku po raz kolejny nie udało mu się zdać egzaminów na Akademię. W 1869 r. zaczął spotykać się z dziewiętnastoletnią Hortense Fiquet, która później urodziła mu trzech synów. Związek ten przez wiele lat był jednak ukrywany przed ojcem artysty. Na początku lat 70 – tych tworzył pod wpływem E. Maneta i innych impresjonistów. W latach 1872-78 Cezanne przebywał w Auvers, na północny zachód od Paryża, gdzie malował w plenerze wraz z C. Pissarrem. W miedzy czasie, tj. w 1874 r. wziął udział w pierwszej wystawie impresjonistów. Jego dzieła stały się jednak pośmiewiskiem krytyków. W 1886 r. P. Cezanne ożenił się z Hortense. W październiku tegoż samego roku zmarł ojciec Cezanne'a, a malarz odziedziczył jego fortunę. Dzięki czemu żył w dobrobycie. W1888 r. osiedlił się na stałe w Aix w Prowansji. Pierwsza indywidualna wystawa obrazów Cézanne’a odbyła się w 1890 r. w Brukseli, a pięć lat później w Paryżu u A. Vollarda. 15 października 1906 r., podczas pracy w plenerze, Cezanne zasłabł. Spędził w takim stanie wiele godzin, na domiar złego padał wówczas ulewny deszcz, a gdy został odnaleziony jego stan był już bardzo zły. Po kilku dniach Cezanne zmarł (23 października) mając zaledwie 67 lat. Za życia nie doceniany, oddziałał silnie na malarstwo XX wieku, zwłaszcza na twórczość fowistów i kubistów.

Malował pejzaże, martwe natury, portrety i kompozycje figuralne.
Do najbardziej znanych prac należą: Dom powieszonego 1873, Dom doktora Gacheta 1873-74, Portret V. Chocqueta 1876-77, Kąpiące się kobiety 1883-87, pejzaże z Estaque 1883-88, widoki góry św. Wiktorii (od 1885), Grających w karty 1890-92, Wielka pinia 1895, Skały wśród lasu 1896-98, Kamieniołom w Bibemus i Góra św. Wiktorii - oba 1898-1900.Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.