Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Don Kichot i martwy muł - Honoré Daumier

Don Kichot i martwy muł - Honoré Daumier

143,00 zł

Dodaj do listy życzeń

 

 Don Kichot i Martwy Muł (1867)

Honore Daumier poświęca spotkaniu Don Kichota z martwym mułem trzy obrazy i trzy rysunki. Scena ta przywodzi na myśl poemat Baudelaira Padlina. Tylna część obrazu jest dokończona, przedstawiona w szarej tonacji, zaś martwy muł jest ledwo naszkicowany, namalowany pędzlem na czystym płótnie. Obraz ten powstał, by udekorować ściane w pracowni przyjaciela Daubigny'ego w Auvers - sur – Oise.

 

 


 

Honore Daumier (1808 – 1879)

 

"Jest obdarzony wspaniałą, prawie boską pamięcią, dzięki której może obejść się bez modela. Wszystkie jego postaci są wyważone a ich ruchy prawdziwe." - tak o nim mówił Baudelaire

 

"Nikt nigdy nie zaobserwował i lepiej nie zrozumiał charakteru światła i cienia." - Luis Duranty

 

"Daumier naprawdę może być mistrzem nas wszystkich." - Vincent van Gogh

 

 

To nie tylko malarz, ale i grafik – karykaturzysta, najzdolniejszy rysownik Francji XIX wieku. Urodził się 26 lutego 1808 roku w Marsylii. Od wczesnych lat dzieciństwa przebywał w środowisku bliskim świata sztuki. Jego ojciec, z zawodu szklarz, zapragnął być poetą, dlatego też rzucił pracę chcąc spróbować szczęścia w Paryżu. Z uwagi na złą sytuację finansową rodziny Honore zatrudnił się jako goniec u notariusza, a następnie jako sprzedawca w księgarni. Gdy tylko znalazł jakąś wolną chwilę chodził na lekcje rysunku u malarza Alexandra Lenoira. Za jego radą zaczął studiować Rembrandta, Rubensa, malarzy hiszpańskich oraz rzeźbę grecką. Szybko się okazało, że wolał on sam studiować dzieła sławnych mistrzów - odszedł więc z pracowni. W 1822 roku wykonał swoje pierwsze litografie. W latach 1829 – 1830 podjął współpracę z francuskim tygodnikiem satyrycznym. Publikował tam swoje pierwsze karykatury polityczne. W 1831 roku został zatrudniony, w słynnym w tamtym okresie, tygodniku "La Caricature". Jego litografie szybko odnoszą sukces. Jednakże w 1832 roku został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności i 500 franków grzywny za karykaturę zatytułowaną Gargantua , która przedstawiała króla Ludwika - Filipa rozpartego na przypominającym nocnik tronie z dziurą. Honore Daumier był więziony w Saint – Pelagie, a następnie przewieziony do zakładu dla umysłowo chorych. Po wyjściu na wolność powrócił nie tylko do swej działalności karykaturzysty, ale również zaczął rzeźbić i malować. W 1846 roku poślubił krawcową, Marie – Alexandre Dassy, która dwa miesiące wcześniej urodziła mu synka. W 1867 roku artysta zaczął powoli tracić wzrok. Swoje ostatnie obrazy i litografy realizował będąc praktycznie niewidomym. 8 lutego 1879 roku dostał wylewu krwi i w trzy dni później zmarł w domu w Valmondois.

Twórczość Honore Daumiera została doceniona przed jego śmiercią. Narysował prawie 4000 litografii, wykonał 300 obrazów, mnóstwo rzeźb i akwarel.

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.