Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close
Portret Mada Primavesi, 1912

Portret Mada Primavesi, 1912

Dodaj do listy życzeń

 

Gustav Klimt (1862 -1918)

 

„ Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o mnie jako o artyście, a to jedynie warto brać pod uwagę, niech uważnie ogląda moje obrazy i szuka tam odpowiedzi na pytanie kim jestem i czego pragnę.”

 

Gustav Klimt – przywódca wiedeńskiego modernizmu, współtwórca secesji, wybitny malarz i grafik austriacki. Urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, na przedmieściach Wiednia. Jego ojciec, z pochodzenia Czech, był złotnikiem i szlifierzem kamieni szlachetnych. Gustav miał cztery siostry i trzech braci. Niewiele wiadomo jest jednak na temat jego dzieciństwa. W 1876 roku rozpoczął naukę w Kunstgewerbeschule – wiedeńskiej Szkole Sztuk Stosowanych. W następnym roku dołączył do niego brat, Ernst. Równocześnie młody Gustav pobierał naukę malarstwa w pracowni profesora Ferdinanda Laubergera, a po jego śmierci u profesora Bergera. W 1879 roku Klimt uczestniczył w organizowaniu pochodu z okazji 25 rocznicy ślubu pary cesarskiej. W tym też roku, wspólnie z bratem i szkolnym kolegą Franz Match'em, rozpoczęli współpracę artystyczną. Na początku wykonywali drobne prace zlecone: zdobili porcelanę, malowali portrety, liczne ilustracje...W 1880 roku wykonali prace dekoracyjne w wiedeńskim pałacu Sturany. Trzy lata później otworzyli własną pracownię zdobnictwa artystycznego. W 1886 roku uczestniczyli w pracach nad wystrojem schodów wiedeńskiego Burgtheatru – nowego teatru cesarskiego. Gustav dostał ponadto, w 1887 roku, zamówienie na obraz przedstawiający wnętrze starego teatru, za który w 1890 roku otrzymał nagrodę cesarską. W 1891 roku Ernst ożenił się z Heleną Flóg. Ich szczęście trwało jednaj krótko, bowiem niespełna 15 miesięcy po ślubie brat Gustava dostał wylewu krwi do płuc. Artysta przeżył to boleśnie. W 1894 roku wraz z F. Match'em przedstawili projekt malowideł sufitowych do holu Uniwersytetu Wiedeńskiego, który został zaakceptowany przez jury. W 1895 roku Gustav wszedł w okres symbolizmu. Na nowo interpretował symbole i mity starożytnej Grecji. Tak oto powstał obraz Muzyka I. W latach 1891 -1897 był członkiem Kunstlehausgenossenschalt – stowarzyszenia wiedeńskich artystów. Członkowie ci utworzyli w 1897 roku nowe ugrupowanie, zwane Secesją. Rok później artysta wykonał afisz pierwszej wystawy Secesji, uczestniczył też w przygotowywaniu pisma „ Ver Sacrum”. Jego twórczość uległa w tym czasie głębokiej przemianie. W subtelnych portretach i symboliczno – mistycznych kompozycjach figuralnych, często o podkładzie erotycznym, doszły do głosu tendencje dekoracyjne, polegające na spłaszczaniu formy, wprowadzeniu efektów przypominających mozaikę, stosowaniu złota (Złote rybki, Salome). W 1905 roku Klimt odkupił od państwa wszystkie obrazy przeznaczone dla Uniwersytetu Wiedeńskiego, zerwał także z Secesją i założył nową grupę – Kunstschau. Pięć lat później wziął udział w IX Biennale w Wenecji, gdzie odniósł sukces. W 1911 roku otrzymał w Rzymie pierwszą nagrodę za Życie i Śmierć, a już w 1917 roku został mianowany członkiem honorowym Akademii sztuk Pięknych w Wiedniu i w Monachium. 11 stycznia 1918 roku Gustav Klimt miał wylew krwi do mózgu, wskutek czego zmarł 6 lutego. Został pochowany na wiedeńskim cmentarzu Hietzinger.

 

Gustav Klimt, to jeden z największych prowokatorów w historii malarstwa nowoczesnego i artysta o wielkiej mocy twórczej, który z pasją poświęcał się sztuce. Był przywódcą Secesji i jednym z najbardziej popularnych jej przedstawicieli. Pod wpływem jego oryginalnego stylu pozostało wielu artystów XX wieku.

 

Do znanych dzieł malarza należą: Adam i Ewa, Dama w kapeluszu, Dama z wachlarzem, Danae, Dziewica, Gospodarstwo w Kammer, Hygieja, Judyta, Jabłoń, Krew ryby, Mada Primavesi, Oczekiwanie, Ogród kwiatowy, Pocałunek, Pole maków, Sad, Spełnienie, Trzy okresy życia kobiety, Wysoka topola, Zamek nad jeziorem Atter czy Tancerka.

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.