Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Morze - Nolde Emil

Morze - Nolde Emil

53,90 zł

Dodaj do listy życzeń

Emil Nolde (1867 -1956)

 

Emil Nolde, a właściwie Emil Hansen, urodził się 7 sierpnia 1867 roku w Nolde, w pobliżu granicy między Niemcami a Danią. W wieku 17 lat rozpoczął prace w fabryce mebli, gdzie uczył się rzeźby w drzewie. W latach 1884 -1888 uczęszczał do szkoły snycerki we Flensburgu. W 1891 roku został profesorem w Muzeum sztuki dekoracyjnej w Saint Gall, w Szwajcarii. Wycieczki w góry zainspirowały go i zaczął malować akwarelami kartki pocztowe. Dzięki ich sprzedaży mógł sobie pozwolić na rezygnacje ze stanowiska nauczycielskiego. Przyjechał wówczas do Monachium, gdzie uczył w prywatnej szkole sztuki. W 1899 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Akademii Julian. W następnym roku wyjechał do Danii. Poznał tam Adę Vilstrup, z którą się później ożenił. W 1902 roku przybył do Berlina, wówczas przyjął nazwisko Nolde. Uczestniczył tam w wystawach secesji Berlińskiej. W kolejnych latach działał w Dreźnie. Przystąpił tam do grupy „Die Bruke”, po roku czasu odstąpił z niej jednak, ale za to nawiązał kontakty z członkami „Neue Sezession”, a następnie z „Der Blaue Reiter”. Poczynając od 1909 roku, po przebyciu bardzo ciężkiej choroby, Nolde zaczął tworzyć liczne obrazy i ryciny o tematyce religijnej. W 1916 roku nabył fermę w Danii. W cztery lata później nadano mu obywatelstwo duńskie. W 1931 roku wstąpił do Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sześć lat później hitlerowcy uznali artystę za „zwyrodniałego”, usuwając ze zbiorów publicznych 1052 jego dzieł. W 1941 roku został objęty zakazem pracy twórczej. Swoje prace z tego okresy nazwał” obrazami nienamalowanymi”. Zmarł 13 kwietnia 1956 roku w Seebull.

Malował przede wszystkim kompozycje figuralne, później nawiązywał do wątków religijnych. W bezpośrednim kontakcie z naturą powstały liczne studia akwarelowe, zwykle o tematyce pejzażowej, często przedstawiające kwiaty, mistrzowsko malowane o bogatym, nasyconym kolorze. Dużą rolę w jego twórczości odgrywała również grafika, najpierw były to głównie akwaforty, potem grubo cięte drzeworyty oraz barwne litografie. Emil Nolde wydał też kilka prac autobiograficznych, m.in.: Das Eigne Leben (1913).

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.