Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close
Dęby - Iwan Iwanowicz Szyszkin

Dęby - Iwan Iwanowicz Szyszkin

Obrazy na płótnie naciągnięte są na drewniane krosno malarskie, zabezpieczone werniksem. Gotowe do powieszenia na ścianie. Ekologiczne, bezzapachowe i bezpieczne dla zdrowia atramenty EPSON HDR.

Więcej szczegółów

Dodaj do listy życzeń

Iwan Iwanowicz Szyszkin (1832-1898)

 

Iwan Iwanowicz Szyszkin, rosyjski malarz, pejzażysta, urodził się w rodzinie kupieckiej 25 stycznia 1832 r. w Jelabudze. Już jako młodzieniec chciał zostać malarzem. Pierwsze kroki w malarstwie rozpoczął w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, a następnie, w latach 1856-60 w Cesarskiej Akademii Sztuk w Petersburgu, którą ukończył z najwyższymi wyróżnieniami i złotym medalem za dwa obrazy pod wspólnym tytułem Widok z wyspy Valaam. Kukko. W nagrodę Akademia umożliwiła mu kontynuację studiów za granicą. Przez trzy lata (1862-65) Szyszkin mieszkał i pracował w różnych krajach: w Szwajcarii i w Niemczech, a także w Czechach, Francji, Belgii i Holandii.  Tam zainteresował się technikami litografii i akwafortami, jego prace wzbudziły wielki podziw publiczności i krytyki w Dusseldorfie w 1865 r. m.in. za precyzję kreskowania i filigranowy rysunek detali. Mimo to jego technika malowania pejzaży, skłonność do szczegółowego oddawania wszelkich detali nie znajdowała poparcia i zrozumienia u malarzy zachodnioeuropejskich, co powiększało zniechęcenie Szyszkina i pogłębiało tęsknotę za Rosją. Pod koniec pobytu w Niemczech namalował w 1865 r. Pejzaż pod Dusseldorfem, olejny obraz wystawiony i nagrodzony dwa lata później w Paryżu na Światowej Wystawie. Obraz ten stał również przepustką dla Szyszkina do członkostwa w petersburskiej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, które przyznano mu po powrocie do Rosji w 1865.  Pięć lat później przyłączył się do utworzonego "Towarzystwa Wystaw Objazdowych," a także stowarzyszenia rosyjskich akwarelistów. W tym czasie prowadził także klasę pejzażu w Wyższej Szkole Sztuki. Została ponadto profesorem Akademii Sztuk. Swoje prace wystawiał w Akademii, na Wystawie Ogólnorosyjskiej w Moskwie (1882), w Niżnym Nowogrodzie (1896) oraz na Wystawach Światowych w Paryżu (1867 i 1878) i Wiedniu (1873). Szyszkin w swoich technikach malarskich do perfekcji opanował studium natury, wsławił się doskonałością w malowaniu drzew i lasów, był też wyróżniającym się rysownikiem i grafikiem. Jednakże jego życie osobiste obfitowało niestety w przeróżne tragedie. Dwukrotnie żonaty, dwukrotnie owdowiał. Przedwcześnie zmarli również jego synowie.  Mimo tak wielkiego smutku nie przelewał problemów na płótno. Jego pejzaże są pełne słońca i życia, co zresztą niektórzy jego przeciwnicy krytykowali twierdząc, iż jego obrazy są jedynie kolorowymi pocztówkami.

Sam zmarł 20 marca 1898 r. przy sztalugach, rozpoczynając nowy obraz.

 

            Namalował, takie obrazy jak: Dąb, Dęby, Dęby, Kosogor, Łan Zboża , Las, Sosnowy Bór, Po burzy, Polessky, Progulka, Poranek w sosnowym lesie, Stado w lesie, Sosnowy Las

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.