Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Le repos au bord dun ruisseau. Lisisre de bois, 1878

Le repos au bord dun ruisseau. Lisisre de bois, 1878

78,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Alfred Sisley (1839-1899)

 

„Sisley był najbardziej subtelnym z impresjonistów, był bowiem malarzem o poetyckiej duszy i poetyckim pędzlu.” - Eugene Murer

 

            Alfred Sisley, malarz francuski pochodzenia angielskiego, reprezentant impresjonizmu. Urodził się 30 października 1839 roku w Paryżu. Niewiele wiadomo na temat jego dzieciństwa. Pewne jest natomiast, że mając 18 lat został wysłany do Londynu na studia handlowe. Zamieszkał wówczas u przyrodniego brata swojego ojca. Handlem się jednak w ogóle nie interesował, uwagę jego przyciągało malarstwo, a szczególnie dzieła J. Constablo i W. Turnera. Po powrocie do Francji w 1860 roku Sisley zapisał się do pracowni Gleyre'a, gdzie uczęszczali również F. Bazille, C. Monet i A. Renoir, którzy od tego czasu stali się jego najbliższymi przyjaciółmi. Po dwóch latach razem opuścili atelier. W 1866 roku malarz wystawił swoje dwa płótna na Salon, niestety nie cieszyły się one wielkim uznaniem. W międzyczasie poznał też Marię-Luizę Adelajdę Eugenię Lescouzec, córkę oficera, który zginął w pojedynku, gdy ona była jeszcze małym dzieckiem. Eugenia wielokrotnie pozowała Sisley'owi i jego przyjaciołom. W następnym roku urodziła Alfredowi pierwszego, nieślubnego syna Pierre'a, a dwa lata później córkę – Jeanne Adele. W wyniku wojny francusko-pruskiej (1870-1871) dom malarza i jego dobra uległy zniszczeniu przez najeźdźców. Przeniósł się więc, wraz z Eugene i dziećmi, do Paryża. Przeżyli tam trudny okres rządów Komuny i represji, jakie nastąpiły po jej upadku. W 1872 roku marszand Paul Durand-Ruel zaczął wystawiać i sprzedawać dzieła Sisley'a. Po dwóch latach wziął udział pierwszej wystawie impresjonistycznej w atelier fotografa Nadera, potem, aż do 1882 roku regularnie wystawiał swoje obrazy na kolejnych wystawach impresjonistów. Jego sytuacja finansowa mimo to z roku na rok się pogarszała. Malarza przeprowadził się zatem do Sevres, a następnie do Moret-sur-Loing, miasteczka oddalonego o 100 km od Paryża. W latach 90-tych stan zdrowia artysty zaczął sie pogarszać. W 1897 roku wyjechał na 3 miesiące do Wielkiej Brytanii. Tam 3 sierpnia uznał oficjalnie swoje dzieci: Pierre'a i Jeanne, a dwa dni później poślubił w Cardiff Eugenię. Po powrocie do Francji próbował otrzymać obywatelstwo francuskie, niestety, z uwagi na braki w dokumentach, jego starania poszły na marne. Rok po ślubie zmarła jego żona. Niedługo potem, 29 stycznia 1899 roku zmarł Alfred Sisley. Został pochowany na cmentarzu w Moret-sur Loing.

            Alfred Sisley, mistrz impresjonizmu, żył w niezwykle trudnych warunkach materialnych, a jego malarstwo zyskała sławę i zasłużone uznanie dopiero po jego śmierci. Potrafił oddać z niezwykłą poetyką nieuchwytność wody w zamglonym pejzażu, w deszczu i śniegu. Za życia spotkało go więcej nieporozumień i niepowodzeń na rynku sztuki, niż któregokolwiek z jego przyjaciół. Pozostawił jednak po sobie dzieło ogromne i znaczące dla malarstwa impresjonistycznego i dla sztuki pejzażu.

            Do znanych dzieł malarza należą: Martwa Natura z czaplą (1867), Most w Hampton Court (1874), Śnieg w Louveciennes (1878), Brzeg rzeki w Saint Mammes (1884), Gęsi (ok. 1897), La vagure, Lady's Cove, Langland Bay (1897).

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również ...