Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Vue du canal Saint-Martin,  1870

Vue du canal Saint-Martin, 1870

49,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Alfred Sisley (1839-1899)

 

„Sisley był najbardziej subtelnym z impresjonistów, był bowiem malarzem o poetyckiej duszy i poetyckim pędzlu.” - Eugene Murer

 

            Alfred Sisley, malarz francuski pochodzenia angielskiego, reprezentant impresjonizmu. Urodził się 30 października 1839 roku w Paryżu. Niewiele wiadomo na temat jego dzieciństwa. Pewne jest natomiast, że mając 18 lat został wysłany do Londynu na studia handlowe. Zamieszkał wówczas u przyrodniego brata swojego ojca. Handlem się jednak w ogóle nie interesował, uwagę jego przyciągało malarstwo, a szczególnie dzieła J. Constablo i W. Turnera. Po powrocie do Francji w 1860 roku Sisley zapisał się do pracowni Gleyre'a, gdzie uczęszczali również F. Bazille, C. Monet i A. Renoir, którzy od tego czasu stali się jego najbliższymi przyjaciółmi. Po dwóch latach razem opuścili atelier. W 1866 roku malarz wystawił swoje dwa płótna na Salon, niestety nie cieszyły się one wielkim uznaniem. W międzyczasie poznał też Marię-Luizę Adelajdę Eugenię Lescouzec, córkę oficera, który zginął w pojedynku, gdy ona była jeszcze małym dzieckiem. Eugenia wielokrotnie pozowała Sisley'owi i jego przyjaciołom. W następnym roku urodziła Alfredowi pierwszego, nieślubnego syna Pierre'a, a dwa lata później córkę – Jeanne Adele. W wyniku wojny francusko-pruskiej (1870-1871) dom malarza i jego dobra uległy zniszczeniu przez najeźdźców. Przeniósł się więc, wraz z Eugene i dziećmi, do Paryża. Przeżyli tam trudny okres rządów Komuny i represji, jakie nastąpiły po jej upadku. W 1872 roku marszand Paul Durand-Ruel zaczął wystawiać i sprzedawać dzieła Sisley'a. Po dwóch latach wziął udział pierwszej wystawie impresjonistycznej w atelier fotografa Nadera, potem, aż do 1882 roku regularnie wystawiał swoje obrazy na kolejnych wystawach impresjonistów. Jego sytuacja finansowa mimo to z roku na rok się pogarszała. Malarza przeprowadził się zatem do Sevres, a następnie do Moret-sur-Loing, miasteczka oddalonego o 100 km od Paryża. W latach 90-tych stan zdrowia artysty zaczął sie pogarszać. W 1897 roku wyjechał na 3 miesiące do Wielkiej Brytanii. Tam 3 sierpnia uznał oficjalnie swoje dzieci: Pierre'a i Jeanne, a dwa dni później poślubił w Cardiff Eugenię. Po powrocie do Francji próbował otrzymać obywatelstwo francuskie, niestety, z uwagi na braki w dokumentach, jego starania poszły na marne. Rok po ślubie zmarła jego żona. Niedługo potem, 29 stycznia 1899 roku zmarł Alfred Sisley. Został pochowany na cmentarzu w Moret-sur Loing.

            Alfred Sisley, mistrz impresjonizmu, żył w niezwykle trudnych warunkach materialnych, a jego malarstwo zyskała sławę i zasłużone uznanie dopiero po jego śmierci. Potrafił oddać z niezwykłą poetyką nieuchwytność wody w zamglonym pejzażu, w deszczu i śniegu. Za życia spotkało go więcej nieporozumień i niepowodzeń na rynku sztuki, niż któregokolwiek z jego przyjaciół. Pozostawił jednak po sobie dzieło ogromne i znaczące dla malarstwa impresjonistycznego i dla sztuki pejzażu.

            Do znanych dzieł malarza należą: Martwa Natura z czaplą (1867), Most w Hampton Court (1874), Śnieg w Louveciennes (1878), Brzeg rzeki w Saint Mammes (1884), Gęsi (ok. 1897), La vagure, Lady's Cove, Langland Bay (1897).

 

Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.