Drogi Użytkowniku, niniejszym informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz korzystać z naszej strony, zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień plików cookie znajdziesz w naszej polityce prywatnśsci.

close

Koszyk

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

ebiuletyn rabat do 50 %

Przed spektaklem - Edgar Degas

Przed spektaklem - Edgar Degas

214,50 zł

Obrazy na płótnie naciągnięte są na drewniane krosno malarskie, zabezpieczone werniksem. Gotowe do powieszenia na ścianie. Ekologiczne, bezzapachowe i bezpieczne dla zdrowia atramenty EPSON HDR.

Więcej szczegółów

Dodaj do listy życzeń

Edgar Degas (1834 – 1917 r.)

 

Hilaire Germain Edgar de Gas, (jako dorosły człowiek zmienił pisownię swojego nazwiska na Degas) urodził się 19 lipca 1834 roku. Pochodził ze starej, zamożnej i ceniącej kulturę rodziny. Miał liczne rodzeństwo (dwóch braci i dwie siostry). Jego matka zmarła, gdy Edgar miał 13 lat. Po obronie matury zapisał się na studia prawnicze. Jednocześnie otrzymał legitymacje zezwalającą na kopiowanie w Luwrze. Kopiując prawie wielkich mistrzów powoli uczył się malarstwa. Będąc pewnym swojego artystycznego powołania zrezygnował ze studiów i poświęcił sie całkowicie malarstwu. W latach 1856 – 1860 wyjechał do dziadka do Neapolu. Przebywając w Rzymie uczęszczał na kursy w Villa Medicis i kopiował włoskich mistrzów w muzeach i kościołach. W 1862 roku zaprzyjaźnił sie z malarzem Eduardo Manet'em. Gdy w 1870 r wybuchła wojna francusko – pruska (1870 -1871) razem ze swoim przyjacielem zaciągnął się na ochotnika do gwardii narodowej. Po wojnie wyjechał wraz z młodszym bratem w podróż do Stanów Zjednoczonych. W 1873 roku Edgar Degas powrócił do Paryża. Za pośrednictwem marszanda Durand – Ruela sprzedał swoje prace. Rok później został członkiem Stowarzyszenia Artystów, które organizowało wystawę impresjonistów. Na niej po raz pierwszy prezentuje swoje dzieła. W tym tez roku okazało się, że splajtował utrzymywany od wielu pokoleń, jego rodzinny bank. Edgar musiał więc zacząć spłacać długi zaciągnięte przez rodzinę. Na szczęście, trzy lata później, jego udział w kolejnej wystawie impresjonistów okazał się sukcesem. Doskwierała mu jednak samotność . Nigdy się nie ożenił a jego dom prowadziła gospodyni Zoe Closier. W 1886 roku jego obrazy zostają pokazane na wystawie impresjonistów w Nowym Jorku. Po kilku latach dały o sobie znać problemy ze wzrokiem. Już w 1896 roku przestał widzieć o zmroku a wieczorna gazetę czytała mu jego gosposia. Postępująca choroba oczu przyczyniała się do tego, że w latach 1909 -1912 porzucił malarstwo i pracę artystyczną. 27 września 1917 roku Edgar Degas zmarł na zapalenie płuc. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Montmartre.

Uwielbiał malować wyścigi konne, tancerki baletowe czy choćby skromne warsztaty prasowaczek. W swoich obrazach używał pasteli i próbował wielu technik malarskich i graficznych. Cieszył się wielkim uznaniem za życia.Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.